Archeologia

Z jakich skał zostały zbudowane piramidy w Egipcie

Z jakich skał zostały zbudowane piramidy w Egipcie

Kiedy patrzymy na piramidy w Egipcie, czy to trzy wielkie piramidy w Gizie, czy mniejsze w Saqqarze lub Dahshur, zwykle nie zadajemy zbyt wielu pytań o materiały, które zostały użyte do ich budowy. A jednak użyto kilku rodzajów materiałów.

Wapień.

Oczywiście wszystkie te materiały nie zostały użyte do tego samego celu. Same piramidy są wykonane z wapienia, powszechnie dostępnego kamienia w okolicy piramid. Dostępny w prawie nieskończonej ilości, łatwy do cięcia, wydobywania i polerowania. Jest to kamień, który jest używany wszędzie. W Egipcie to ochra. Dla porównania, w południowej Francji jest to kolor jasnoszary, a w północnej Europie jasno beżowy.

Piramidy były pokryte innym wapieniem. Z bardzo drobnym ziarnem, ale przede wszystkim nieskazitelną bielą, były one używane do wykańczania. Wielka piramida Cheopsa straciła swoją powłokę, ta z Kefren została częściowo zachowana, na jej szczycie. A piramida Snefrou ma ją prawie całkowicie, co pozwala nam zobaczyć jak wyglądały pozostałe piramidy Egiptu. Wapień został również użyty do pokrycia ścian wewnętrznych piramid, ale nie w sposób systematyczny: niekiedy te okładziny były wykonane z granitu.

Największe odkrycia archeologiczne ostatnich lat

Piaskowiec.

Piaskowiec był rzadko używany ze względu na swoją kruchość, ale jego ślady znaleziono w niektórych budynkach przylegających do kompleksów grobowych. Wygląda na to, że w Gizie nie ma żadnego, ten materiał jest raczej po stronie Saqqary.

Sjenit.

Sjenit to skała zbliżona właściwościami do granitu, ale bez kwarcu. Musiał to być cenny materiał, ponieważ pochodził z kamieniołomów asuańskich na południu kraju i musiał być transportowany łodzią na duże odległości. Sjenit został użyty do budowy ciężkich bloków ochronnych nad komnatą królewską w piramidzie Cheopsa.

Granit.

Granitu użyto do częściowego pokrycia piramid, poczynając od Kefrena. W rzeczywistości ta ostatnia została pokryta w kilku rzędach na dole precyzyjnie rzeźbionymi czerwonymi granitowymi kamieniami.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz