Człowiek

Co tak naprawdę powoduje przeziębienie?

Co tak naprawdę powoduje przeziębienie?

Niewiele osób wie, lub nie jest naprawdę świadomych, że jedną z najbardziej rozpowszechnionych na świecie nieuleczalnych chorób, na którą choruje się średnio dwa do czterech razy w roku, a w przypadku dzieci nawet więcej, jest coś tak dokuczliwego jak zwykłe przeziębienie. To prawda, na kichanie, kaszel i zatkany nos nie ma obecnie lekarstwa, możemy jedynie łagodzić objawy i czekać, aż samo przejdzie. Przy takiej częstości występowania, dobrze byłoby poznać prawdziwe przyczyny przeziębienia, bez krążących na temat tej choroby mitów. Przejdźmy do rzeczy.

Mity o przeziębieniu

Powszechnie wiadomo, że kiedy jesteśmy przeziębieni, kaszlemy, kichamy, nasz nos wypełnia się śluzem, boli nas głowa, oczy łzawią i swędzą, czujemy się zmęczeni i mamy ogólne złe samopoczucie. Musimy cierpieć z tego powodu od trzech do dziesięciu dni, czyli przez czas potrzebny na samoistne ustąpienie przeziębienia, chociaż niektóre objawy mogą utrzymywać się nawet do trzech tygodni. Termin „przeziębienie” został ukuty w 1537 roku, bez przeprowadzenia odpowiednich badań w celu określenia jego przyczyn. W tym artykule poznasz domowe metody radzenia sobie z przeziębieniem.

Pogląd, że przeziębiasz się, gdy jest ci zimno, jest niezwykle rozpowszechniony, ale jest to nieprawda: przeziębienia mają podłoże wirusowe, głównie za sprawą rinowirusów i koronawirusów, czyli chorujemy, bo ktoś przekazuje nam wirusa, a temperatura otoczenia nie ma z tym nic wspólnego, podobnie jak przemoczenie i wychłodzenie, które w skrajnych okolicznościach może spowodować co najmniej hipotermię. Kiedy w 1537 r. ukuto termin „przeziębienie”, nie przeprowadzono jeszcze odpowiednich badań w celu określenia przyczyn, ponieważ nie znaliśmy jeszcze metody naukowej.

Z drugiej strony, przeziębienie jest chorobą endemiczną, tzn. taką, która rozprzestrzenia się regularnie, i nie należy jej mylić z grypą, która jest wywoływana przez inny wirus i chociaż również dotyka drogi oddechowe, ma dodatkowe objawy w postaci gorączki, bólów mięśni, a nawet dreszczy.

A jeśli zastanawiasz się, dlaczego przeziębienia są bardziej powszechne w chłodniejszych porach roku, powinieneś wiedzieć, że dzieje się tak dlatego, że właśnie dlatego, że uciekamy przed niskimi temperaturami, spędzamy więcej czasu w bardziej w zamkniętych pomieszczeniach z innymi ludźmi, a ten kontakt ułatwia nam złapanie wirusa. Ciepłe, zatłoczone miejsca są tymi, które te mikroorganizmy uwielbiają.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz