CzłowiekFakty

Zaskakujące fakty o snach

Zaskakujące fakty o snach

Mniej więcej jedną trzecią naszego życia spędzamy śpiąc1 – i w tym czasie śnimy. Chociaż istnieje wiele teorii wyjaśniających, dlaczego śnimy, nikt jeszcze nie rozumie w pełni ich celu ani tego, co dokładnie oznaczają. Niektórzy badacze uważają, że mają one znaczenie symboliczne, podczas gdy inni sądzą, że sny są związane z życiem na jawie.

Naukowcy wiedzą, że prawie każdy śni za każdym razem, gdy śpi, a te sny mogą być fascynujące, ekscytujące, przerażające lub po prostu dziwne. Oto 10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o snach.

Każdy śni

Mózg jest aktywny przez całą noc, a szczególnie intensywną aktywność wykazuje w przodomózgowiu i śródmózgowiu podczas snu w fazie REM. Zarówno dorośli, jak i dzieci śnią przez około dwie godziny w ciągu nocy – nawet jeśli nie pamiętają tego po przebudzeniu. Naukowcy odkryli, że ludzie mają zazwyczaj kilka snów każdej nocy, z których każdy trwa od pięciu do 20 minut. Podczas typowego życia ludzie spędzają średnio sześć lat śniąc.

Mężczyźni i kobiety śnią inaczej

Naukowcy znaleźli pewne różnice pomiędzy mężczyznami i kobietami, jeśli chodzi o treść ich snów. W kilku badaniach mężczyźni zgłaszali, że śnią o broni znacznie częściej niż kobiety, podczas gdy kobiety śniły o odniesieniach do odzieży częściej niż mężczyźni. W innym badaniu wykazano, że sny mężczyzn mają tendencję do posiadania bardziej agresywnych treści i aktywności fizycznej, podczas gdy sny kobiet zawierają więcej odrzucenia i wykluczenia, a także więcej rozmowy niż aktywności fizycznej. Czy sny mają jakieś znaczenie? Dowiedz się, co przekazują nam nasze sny!

Większość snów jest zapominana

Aż 95% wszystkich snów jest szybko zapominanych tuż po przebudzeniu. Według jednej z teorii, dlaczego sny są tak trudne do zapamiętania, zmiany w mózgu zachodzące podczas snu nie sprzyjają przetwarzaniu i przechowywaniu informacji potrzebnych do tworzenia pamięci. Skany mózgu osób śpiących wykazały, że płaty czołowe – obszar odgrywający kluczową rolę w tworzeniu pamięci – są nieaktywne podczas snu REM, czyli etapu, w którym występują sny.

Nie wszystkie sny są kolorowe

Podczas gdy większość ludzi zgłasza, że śni w kolorze, około 12% osób twierdzi, że śni tylko w czerni i bieli. W badaniach, w których osoby śniące były budzone i proszone o wybranie kolorów z tabeli, które pasują do tych w ich snach, najczęściej wybierane były delikatne pastelowe kolory.

Osoby, które nie ukończyły 25 roku życia, rzadko zgłaszają, że śnią w czerni i bieli. Natomiast osoby powyżej 55 roku życia zgłaszają czarno-białe sny około 25% czasu. Naukowcy uważają, że ta różnica jest wynikiem ekspozycji w dzieciństwie na czarno-białą telewizję. Ideę tę wspierają starsze badania, które wykazały, że ludzie w latach 40. ubiegłego wieku rzadko zgłaszali sny w kolorze.