Człowiek

Ciekawostki o naszych palcach

Ciekawostki o naszych palcach

10. Tylko ludzie i koale mają przeciwstawne kciuki

Uważa się, że tylko ludzie mają osobliwość posiadania przeciwstawnych kciuków, co daje im ogromną przewagę, jeśli chodzi o używanie rąk do różnych zadań, ale prawda jest taka, że nie jesteśmy sami. Również koale mają przeciwstawne kciuki, co czyni je jedynymi zwierzętami, które dzielą z nami tę przydatną cechę morfologiczną.

9. Ręce są kontrolowane przez korę ruchową

Kora ruchowa mózgu jest odpowiedzialna za kontrolę ruchów naszych rąk. Jedna czwarta powierzchni kory mózgowej poświęcona jest wyłącznie naszym dłoniom.

 8. Skóra dłoni

Skóra pokrywająca dłonie bardzo różni się od reszty ciała: nie opala się i nie zmienia koloru; na palcach znajdują się unikalne linie papilarne; jest grubsza, ale nadal bardzo wrażliwa; i jest zakotwiczona do kości przez środkową część powięzi.

7. Każda ręka ma 27 kości

Ludzka ręka składa się z kości, mięśni i ścięgien. Kości ręki jest 27 i dzielą się na kości nadgarstka (8), śródręcza (5) i paliczki (14). Aby utrzymać wszystko razem, ręka ma 29 stawów i 123 więzadła.

6. Najczęstsze są urazy rąk

Wizyty na pogotowiu w przypadku urazów często dotyczą rąk. Jedna trzecia wypadków dotyczy rąk, a u osób, które doznały urazu w pracy, ręce są zaangażowane w 2/3 przypadków.

5. Malformacje genetyczne

Jedna na sześć wad wrodzonych dotyczy rąk, zwłaszcza tych ze brakującymi palcami. Ludzie mogą się urodzić z więcej niż pięcioma palcami, co jest częstsze u osób rasy czarnej.

4. Ręce służą do wyrażania języka

Większość z nas gestykuluje podczas rozmowy lub używa pewnych gestów rąk, aby opisać działanie lub koncepcję. Osoby głuche i nieme używają swoich rąk do języka migowego, który jest ich sposobem komunikowania się ze światem. Istnieje także przekonanie, że z kciuka można wyczytać naszą osobowość.

3. Ruchy palców

Niemożliwe jest poruszanie tylko jednym palcem naraz, ponieważ wszystkie są połączone fizycznie i neuronowo. Bez względu na to, jak bardzo się starasz, zawsze zauważysz, że jeden palec wykonuje niewielki ruch podczas próby użycia drugiego, co jest bardziej zauważalne w niektórych palcach.

2. Kciuk

Kciuk jest najbardziej złożonym i użytecznym palcem u ręki. Do jego poruszania służy dziewięć mięśni i trzy główne nerwy.

1. Ciekawostka o osobach leworęcznych

Być może znasz kogoś, kto jest leworęczny, co oznacza, że jego lewa ręka jest dominująca i bardziej zręcznościowa. 12,6% mężczyzn jest leworęcznych i tylko 9,9% kobiet jest leworęcznych. Często mówi się również, że osoby leworęczne są bardziej skłonne do bycia kreatywnymi, artystycznymi i intelektualnymi niż ich praworęczni odpowiednicy.