Jeśli nie jesteście do końca pewni kim był Benito Mussolini. Jeśli uważacie, że faszyzm był zwykłą dyktaturą wojskową lub jeśli uważacie, że jest on taki sam jak komunizm, zwróćcie szczególną uwagę na ten artykuł, ponieważ powiemy wam, czym jest faszyzm i czym różni się od innych prądów ideologicznych.
Wśród ideologii politycznych XX wieku był faszyzm. Ten represyjny reżim przez lata trzymał znaczną część Europy w niewoli i pozostawił po sobie kilka myśli politycznych, które nawet dziś odmawiają „śmierci”.
Najlepszym sposobem na opisanie tego czym jest faszyzm, jest stwierdzenie, że jest to antydemokratyczny system polityczny skrajnej prawicy, który charakteryzuje się totalitaryzmem. Oznacza to, że poprzez użycie armii rząd odbiera wszelkie demokratyczne uprawnienia i przekształca władzę w reżim. Ale aby dobrze zrozumieć czym jest faszyzm, trzeba najpierw wiedzieć jak pojawił się ten prąd. W 1919 r. Włochy przechodziły bardzo skomplikowany okres, przeżywały spustoszenie po pierwszej wojnie światowej, a możliwości ekonomiczne wszystkich obywateli zmniejszyły się w sposób ekstremalny, co przekłada się na brak bezpieczeństwa, niedobór i głód.
Nowe fakty dotyczące pojawienia się pierwszych roślin
W obliczu tego ludzie byli gotowi do podjęcia walki, a wraz z rewolucją rosyjską, która jeszcze niedawno pojawiła się w umysłach rządzących, wyczuwalny był strach przed powstaniem komunistycznym. Ludzie postanowili więc zagłosować na Benito Mussoliniego – polityka i wojskowego, który kilka lat wcześniej założył grupę „Fasci Italiani di Combattimento”. Ruch ten brutalnie zaatakował grupy lewicowe. W swoim przemówieniu Mussolini wezwał ludzi do obrony swojego kraju i powstrzymania obcych idei przed dalszą demoralizacją narodu.
Przez lata partia polityczna Fasci Italiani di Combattimento, ubrana w czarne koszule, gwałtownie atakowała grupy lewicowe i zaczęła przejmować obszary dominacji we Włoszech. Do 1921 r. partia stała się Narodową Partią Faszystowską i rząd nie mógł znaleźć sposobu na powstrzymanie ich ataków. W 1922 r. grupy faszystów zaczęły przejmować centra łączności i budynki rządowe, więc szef rządu zwrócił się do króla, aby spróbował ogłosić stan oblężenia i użyć armii do powstrzymania tego ruchu. Jednak król Wiktor Emanuel III odmówił i wbrew temu powierzył Mussoliniemu zadanie utworzenia nowego rządu.
Z okazji zdobycia władzy, Mussolini zorganizował paradę wojskową jako wejście do Rzymu w otoczeniu wszystkich swoich zwolenników. Reżim faszystowski stworzył później legendę, że Mussolini przejął władzę siłą, najeżdżając włoską stolicę.