Fakty

Nowe fakty dotyczące pojawienia się pierwszych roślin

Nowe fakty dotyczące pojawienia się pierwszych roślin

Wiedza o pochodzeniu rzeczy jest niezbędna, aby dowiedzieć się więcej o ich przyszłości. Badanie zdarzeń z przeszłości, zarówno naszego gatunku, jak i całej planety jest zdefiniowane jako aspekt całkowicie niezbędny do zrozumienia, jak nasz świat działa od momentu jego powstania. W tym przypadku mówimy o roślinach i nowym odkryciu, które pochodzi 100 milionów lat więcej niż pierwotnie sądzono. Jest to odkrycie, które może zmienić sposób, w jaki rozumiemy rośliny a poniżej opowiemy wam o tym wszystkim szczegółowo.

Do tej pory, pochodzenie roślin było datowane na około 420 milionów lat temu. Jednak nowe badania przeprowadzone przez grupę naukowców z Uniwersytetu w Bristolu wykazały, że to pochodzenie mogło mieć miejsce około 100 milionów lat wcześniej. Należy zauważyć, że skamieniałości roślinne z tamtego okresu, które zostały znalezione do tej pory, pozostawiają wiele do życzenia, więc całkowicie wiarygodna chronologia nie może być wykonana. Z tego powodu naukowcy zastosowali tzw. technikę zegara molekularnego. Mówimy o procesie, który opiera swoje maksimum na datowaniu dwóch gatunków poprzez odjęcie czasu od dwóch sekwencji DNA.

Wyniki są imponujące. Po miesiącach badań wydaje się, że całkowicie się mylimy i możemy zapewnić, że rośliny pochodzą znacznie wcześniej, niż faktycznie sądziliśmy. Każdego dnia uczysz się czegoś nowego…