Świat

Najcenniejsze kamienie na świecie

Najcenniejsze kamienie na świecie

. Czerwony diament – 1 milion euro za karat.

Na świecie jest ich mniej niż 30, a większość z nich to mniej niż pół karata. Ten niedobór czyni go najbardziej poszukiwanym kamieniem na świecie. Przez długi czas uważano, że jego czerwonawy kolor pochodzi z nieczystości, ale w rzeczywistości odkryto, że pochodzi on z krystalicznej deformacji plastycznej, co czyni go jeszcze bardziej szczególnym.

3. Grandidieryt – 20.000 euro za karat.

Jest to rzadki gatunek kamieni szlachetnych, który pojawił się na Madagaskarze w 1902 roku. A ponad sto lat później nadal jest to jeden z najcenniejszych minerałów, jakie kiedykolwiek odkryto, często spotykany jako minerał dodatkowy, bogaty w bor i aluminium i wyglądający jak małe skały, ale o barwie akwamarynowej.

4. Serendibite – 18.000 euro za karat.

To kamień szlachetny z dość rzadkiego minerału. Został on odkryty w Myanmarze w tym samym roku co grandidieryt i składa się ze skomplikowanej formuły chemicznej z wieloma łączeniami z wapnia, boru, aluminium i magnezu.

5. Diament – 15.000 euro za karat.

Jest to jeden z najbardziej znanych kamieni szlachetnych na świecie (przyczyniło się do tego kino) i jeden z najczęściej używanych w obrączkach zaręczynowych. I choć wielu uważa, że jest on najcenniejszy, jest naprawdę daleki od pierwszej pozycji. Ten rodzaj kamienia znajduje się w kimberlitach, które powstały w ciągu miliardów lat.

6.- Aleksandryt – 12.000 euro za karat.

Jest to rodzaj chryzoberilu, który został znaleziony w rosyjskich Uralu w 1830 roku. Do czasu wyczerpania się pierwotnego źródła wydobycia, było to centrum rosyjskiego przemysłu jubilerskiego. Jego najcenniejszą i najbardziej niezwykłą cechą jest to, że zmienia kolor w zależności od światła.

7. Czerwony Beryl – 10.000 euro za karat.

Jest to minerał składający się z berylu, glinu i krzemianu. Naturalny beryl jest bezbarwny, ale nabiera koloru po zmieszaniu z innymi elementami. Większość z nich znajduje się w Utah (Stany Zjednoczone) i rzadko przekracza 2 lub 3 karaty. Są małe, ale kilka z nich może uczynić cię bogatym.